Europa u bram

Szkolenia i wykłady

W końcowej fazie projektu zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w zajęciach dostosowanych do zapotrzebowania uczniów szkół muzycznych II st.

Wykłady / konwersatoria na temat potencjalnych ścieżek edukacji i kariery - przygotowane z udziałem ekspertów czołowych zagranicznych instytucji kulturalnych i edukacyjnych, odbywają się w zgłoszonych placówkach szkolnych województwa.

Szkolenia specjalistyczne dostosowujące wiedzę i umiejętności przydatne dla ucznia i absolwenta szkoły muzycznej II st. - realizowane z udziałem ekspertów regionalnych, odbywają się w zgłoszonych placówkach szkolnych województwa, m.in. w następujących dziedzinach:
 • aktorstwo i ruch sceniczny;
 • impostacja i emisja głosu;
 • kameralistyka;
 • improwizacja z elementami kompozycji;
 • aranżacja / kompozycja;
 • lutnictwo / instrumenty smyczkowe;
 • budowa i obsługa instrumentów dętych;
 • budowa i obsługa instrumentów klawiszowych;
 • inżynieria i reżyseria dźwięku;
 • fizjoterapia muzyków;
 • pokonywanie stresu.

Wykłady innowacyjne prezentujące praktyczną formę realizacji zawodowej - organizowane w siedzibie Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach z udziałem specjalistów krajowych i zagranicznych, w następującym zakresie:
pozyskiwanie funduszy i środków na edukację i działalność artystyczną w warunkach krajowych i europejskich,
autoprezentacja i panowanie nad stresem, w tym jego psychologiczne i fizjologiczne aspekty,
znajomośc stosowania zasad akustyki, elektroakustyki i psychoakustyki (inżynieria, realizacja dźwięku).

Jak zawsze, wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szczegółowe terminy i miejsca organizacji wydarzeń podane są w KALENDARZU.

Uwaga! Wydarzenie specjalne

edge
W ramach realizacji projektu „Europa u bram” - współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapraszamy wszystkich muzyków w wieku 15 - 17 lat do udziału w jedynych w Polsce przesłuchaniach rekrutacyjnych jedynego w swoim rodzaju projektu orkiestrowego - Music Camp Orchestra w ramach Verbier Festival w wysokich Alpach Szwajcarii.

O PROGRAMIE
Verbier Festival Music Camp jest uruchomionym w 2013 r. autorskim programem warsztatów orkiestrowych dla muzyków w wieku 15 do 17 lat organizowanym w sercu Alp Szwajcarskich, prowadzonym przez wybitnego brytyjskiego dyrygenta, Daniela Hardinga.
Członkowie tej formowanej rokrocznie orkiestry młodzieżowej mają możliwość przygotowywania i scenicznego wykonywania dzieł muzycznych wraz z wieloma utalentowanymi muzykami z całego świata w bajecznej atmosferze Festiwalu Verbier. Doświadczenie udziału w Festiwalu, znanego na całym świecie z najwyższej jakości inicjatyw edukacyjnych, dostarcza zaproszonym muzykom nowych inspiracji zarówno poprzez edukację na wybitnym poziomie, jak i pozytywnie pojmowane współzawodnictwo i zabawę. Poza warsztatami orkiestrowymi, członkowie programu otrzymują możliwość udziału w wielu wydarzeniach koncertowych, rozrywkowych i sportowych w zachwycającym, alpejskim otoczeniu.

Jeżeli jesteś muzykiem w wieku 15 - 17 lat i poszukujesz prawdziwych, życiowych doznań artystycznych, to Verbier Festival Music Camp jest właśnie dla Ciebie!WARUNKI
ustalone w ramach Verbier Festival Music Camp, wymagane podczas przesłuchań:

Oferta skierowana jest do muzyków w wieku 15 - 17 lat następujących specjalizacji:
skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, waltornia, trąbka, puzon, perkusja.

W trakcie przesłuchań nie będzie pobierana żadna opłata rekrutacyjna.

Link do listy utworów zatwierdzona do przesłuchań dla wszystkich grup instrumentów:
http://www.verbierfestival.com/uploads/downloads/musiccamp/2015/Music%20Camp%20orchestra%20excerpts%202015.pdf

Oprócz zaprezentowania artystycznego wykonania utworu, należy odpowiedzieć na dwa pytania:
What is your expectation in participating in the Verbier Festival Music Camp ?
Describe the importance of music in your life.

Szczegółowe informacje o programie, w tym informacje o kosztach i możliwościach otrzymania stypendium na: http://verbierfestival.com/musiccamp/.

Przesłuchania odbędą się w dniu 12.04.2015 r. (niedziela) od godz. 15:00 w sali kameralnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach (ul. Sokolska 2, 40-084 Katowice).
Przesłuchania przeprowadzi osobiście Pan Christian Thompson, szef Verbier Festival.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie chęci udziału w przesłuchaniach drogą mailową do jednej z następujących osób:
Aleksandra Rurańska e-mail: a.ruranska@europaubram.pl
Filip Styczeń e-mail: f.styczen@europaubram.pl
Katarzyna Florek e-mail: k.florek@europaubram.pl
Adrian Wieczorek e-mail: a.wieczorek@europaubram.pl
Personel projektu udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące przesłuchań nadsyłane korespondencją e-mail.

Wykład i koncert 14.04.2015

Szanowni Państwo!

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem “Pro Bono Musicae” w Bielsku-Białej mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejne wydarzenia dydaktyczne w ramach projektu “Europa u bram”.

W dniu 14.04.2015 w sali koncertowej im. Karola Stryji Filharmonii Śląskiej odbędą się:

Wykład zarządzania karierą muzyka (godz. 15:00), w ramach którego przedstawimy Państwu praktyczne metody kreowania własnej kariery artystycznej. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną najważniejsze aspekty samorealizacji zawodowej artysty muzyka w XXI w.:
making an impression” - kwestie, o których młodzi muzycy powinni pamiętać, aby być zauważonym i wysłuchanym,
reaching out” - skierowane do wszystkich muzyków, którzy powinni myśleć o wychodzeniu ze swoją twórczością z sal koncertowych i docieranie z nią do szerszych społeczności.

Powyższe aspekty kreowania własnej kariery artystycznej przedstawi wybitny specjalista - Pan Christian Thompson, dyrektor jednego z najbardziej renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych na świecie - Verbier Festival w Szwajcarii, w ramach którego w wysokich Alpach odbywają się nie tylko liczne, prestiżowe warsztaty i wydarzenia koncertowe, ale także projekty orkiestrowe i ogólnoartystyczne, przeznaczone dla szerszego kręgu młodych muzyków z całego świata.

Koncert dydaktyczny projektu (godz. 17:00), w ramach którego zaprezentują się uczniowie i uczennice śląskich szkół muzycznych II st., praktykanci projektu "Europa u bram":
Mateusz Duda (fortepian) - uczeń ZSM w Częstochowie
Artur Garbas
(baryton) - uczeń PSM w Gliwicach
Alicja Giecewicz (fortepian) - uczennica ZSM w Sosnowcu
Oliwia Meiser
(wiolonczela) - uczennica PSM w Bytomiu
Natalia Mielnik (obój) - uczennica ZSM w Bielsku-Białej
Ada Orlikowska
(flet) - uczennica ZSM w Katowicach
Katarzyna Poździał (sopran) - uczennica ZSM w Gliwicach
Mateusz Rot (klarnet) - uczeń ZSM w Częstochowie
Marek Stolarczyk
(puzon) - uczeń ZSM w Bielsku-Białej

a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka, obchodząca w tym roku 70-lecie pracy artystycznej.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy również dwóch gości:
Wybitnego skandynawskiego klarnecistę młodego pokolenia - Andreasa Sundena, który z sukcesami łączy posady pierwszego klarnecisty tak wybitnych orkiestr, jak - uprzednio - Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Norwegian National Opera Orchestra, Malmö Symphony Orchestra, czy - aktualnie - Swedish Radio Symphony Orchestra, karierę uznanego solisty, jak również i wykładowcy Royal College of Music w Sztokholmie;
Czołowego niemieckiego śpiewaka - Holgera Falka, uznanego interpretatora dzieł muzyki operowej (m.in. w Theatre de la Monnaie Brussels, Theatre Champs Elysées Paris, Teatro Real Madrid, Bavarian State Opera Munich, Theater an der Wien, Oper Frankfurt, Boston Early Music Festival, czy Operze Narodowej w Warszawie) i pieśni (m.in. w Phiharmonia Cologne, Gewandhaus Leipzig, Konzerthaus Berlin, Franz Liszt Academy Budapest, Operá de Rouen, Schleswig Holstein Music Festival, Dresdner Musikfestspiele, Berliner Festspiele, Steirischer Herbst Graz, czy Rheingau-Musikfestival).

Program koncertu wypełnią następujące utwory:
W. A. Mozart - Koncert A-dur KV 488, cz. I Allegro, Aria Papagena z opery "Czarodziejski flet"- "Der Vogelfänger bin ich ja”; Anton Kraft - Koncert Wiolonczelowy C-dur cz. I, Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy e-moll op.11 cz. III, Gustav Mahler „- Lieder eines fahrenden Gesellen": nr 1 - "Wenn mein Schatz Hochzeit macht" oraz nr 2 - "Ging heut' Morgens übers Feld”; G. Puccini - aria Musetty "Quando men vo" z opery "La Boheme”; Andre Messager - Solo de concours; Hamilton Harty - In Ireland; Ralph Vaughan Williams - Koncert na obój a-moll cz. 1 - Rondo Pastorale; Launy Grondahl - Koncert na puzon i orkiestrę; cz. III, C. Debussy - Premiere Rhapsodie.

Z uwagi na fakt, iż bieżący koncert jest ostatnim w serii koncertów dydaktycznych projektu „Europa u bram”, uprzejmie prosimy o jak najszybsze rozpropagowanie informacji o wydarzeniu pośród młodzieży szkolnej i nauczycieli.

Udział wszystkich zainteresowanych jest całkowicie bezpłatny dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej.
W przerwie pomiędzy wydarzeniami serwowany będzie poczęstunek dla uczestników projektu, w kawiarni na ostatnim piętrze budynku.
Pierwszeństwo w rezerwacji miejsc przysługuje uczestnikom projektu - uczennicom i uczniom szkół muzycznych II st. działających na terenie województwa śląskiego.

Uprzejmie prosimy o rezerwację miejsc i zgłaszanie list uczestników - telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (mile widziana listy imienne z zaznaczeniem uczniów oraz opiekunów/nauczycieli) - u jednej spośród niżej wymienionych osób:
Aleksandra Rurańska e-mail: a.ruranska@europaubram.pl tel. 609 900 746
Filip Styczeń e-mail: f.styczen@europaubram.pl tel. 609 900 748
Katarzyna Florek e-mail: k.florek@europaubram.pl tel. 726 150 026
Adrian Wieczorek e-mail: a.wieczorek@europaubram.pl tel. 665 406 391
W przypadku wszelkiego rodzaju pytań, personel projektu służy Państwu niezbędnymi informacjami.

Serdecznie zapraszamy!
edge